Valljuk be, pár évvel ezelőtt sokan még nem is hallottunk a fehér teáról. Ma pedig már az egyik legismertebb tea és népszerűsége rohamosan nő.
Az ókori Kínában a császárok italaként tartották számon. Csak az uralkodók fogyaszthatták, a közönséges halandók életükkel fizettek akár csak egyetlen kortyáért is. A hagyomány szerint a fehér tea leveleit szűz leányok szedték, a hajnali órákban, arany ollóval. Bár ez ma már koránt sem így történik, a mai napig nagy gondossággal, kézzel szüretelik a tavaszi zsenge hajtásokat.
Milyen is a fehér tea?
Színében valóban fehérebb a többi teánál. Köszönhető ez a kis fehéres, ezüstös pihéknek, melyek a friss hajtások, levelek felületét borítják, hogy védelmet biztosítsanak a hajnali hideg ellen. Maga a teaital is világosabb színű a zöld vagy fekete teákhoz hasonlítva.
A teák közül a legkönnyedebb fajta. Rendkívül lágy, virágos, édeskés ízű. Leginkább a zöldteához hasonlítható de annak kesernyés utóíze nélkül.
Rengeteg polifenolt tartalmaz, egy antioxidánst, mely csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek és a rák kockázatát illetve gyakran említik immunerősítő hatását is.
A fehér tea tartalmazza a legkevesebb koffeint a teák illetve a kávék közül. A teában lévő koffein hatása lassabban érezhető, de tovább tart. Ezért is mondhatjuk a teáról, hogy frissítő és revitalizáló ital.
A legrövidebb feldolgozáson megy keresztül, nem erjesztik, csak szárítják a leveleket. Ennek köszönheti, hogy sokkal több értékes tápanyag megmarad benne, mint egyéb teafajtákban.